Українці намагаються зменшити споживання продуктів тваринного походження: результати дослідження

Хоча все більше людей переходять на веганство та вегетаріанство, вони не є справжньою рушійною силою рослинного ринку. Натомість найбільший вплив на його стрімкий розвиток мають люди, які дотримуються традиційної дієти, але прагнуть замінювати рослинними альтернативами певні продукти тваринного походження. Міжнародне дослідження 2021 року показало, що близько чверті споживачів світу вважають себе флекситаріанцями, а половина зацікавлена в рослинних альтернативах. Тож UA Plant-Based вирішили дізнатися, чи відповідає ця статистика українським реаліям, зокрема у скрутні воєнні часи. 

Наше дослідження показало: попри повномасштабне вторгнення, чимало українців та українок намагаються зменшити споживання продуктів тваринного походження. 

Спеціально для проєкту UA Plant-Based маркетингова агенція УкрСоцСтандарт провела на території України соціологічне дослідження. В опитуванні взяли участь близько 1000 респондентів від 16 до 65 років з різних куточків України. Розроблена для дослідження вибірка була комбінованою квотно-випадковою багатоступеневою. Вибірка є репрезентативною загалом, та не є репрезентативною за кожним з міст окремо. А розмір похибки має не перевищувати показник у 3% для відповідної за розміром повністю випадкової вибірки. 

Виявилося, 21.6% українців та українок вже не вживають, або ж намагаються зменшити споживання тих чи інших продуктів тваринного походження. Отже, кожна п’ята людина є потенційним споживачем рослинних альтернатив. 

Статистика веганства в Україні схожа на світову: 1.3% людей не вживають жодних продуктів тваринного походження та ідентифікують своє харчування як веганське. Трошки більше, 1.8% людей, дотримуються вегетаріанства (тобто взагалі не вживають м’яса та риби, але їдять молочну продукцію). Також є невелика група (1.9% споживачів), яка їсть рибу та молочні продукти, але відмовилася від м’яса. 

Водночас найбільша група — це люди, які не відмовляються від конкретних продуктів тваринного походження, але намагаються зменшити їхнє споживання. Серед опитуваних 7% намагаються обмежити кількість м’ясної продукції в раціоні, а 3.3% — молочної. Ще 6.3% опитуваних скорочують споживання і молочних, і м’ясних продуктів. 

У відповідях також простежується тенденція до територіальної залежності. Так, у Києві спостерігалася найбільша кількість прихильників веганства (2.5%), а вегетаріанство загалом виявилося популярнішим у центральних областях. Водночас кількість людей, які намагаються зменшити споживання м’ясних і молочних продуктів, суттєво переважає на Заході.

Відповідно, на всій території України є велика частка потенційних споживачів рослинних альтернатив м’ясної та молочної продукції. Це дослідження не виявляло те, що саме мотивує українців та українок відмовлятися від продуктів тваринного походження. Але зрозуміло, що попри складні соціальні та економічні обставини, велика частка людей продовжує наближатися до більш рослинного харчування. 

Щоб отримати додаткову інформацію щодо опитування (деталі дослідження, масиви даних тощо), звертайтеся на пошту [email protected]

Авторка статті: Алевтина Козачок, координаторка проєкту UA Plant-Based

    Alevytyna Kozachok
    Координаторка проєкту UA Plant-Based