Багато спеціалістів харчової промисловості намагаються спрогнозувати 2023 рік, адже 2022 був доволі невизначеним через інфляцію та проблеми з постачанням продуктів в різні країни.
У статті розглянемо прогнози спеціалістів Gimme Snacks, Aleph Farms, Stray Dog Capital, Tastewise, JPG Resources, MyForest Foods та ISH Foods щодо їжі рослинного походження.
Gimme Snacks: Дієго Норріс, директор з маркетингу
- Продукти з низьким впливом на навколишнє середовище: «Очікуємо різких змін у попиті на бренди та продукти, які виробляються екологічно та зменшують вуглецевий слід».
- Олія авокадо: популярність олії з авокадо зростає — нейтральний смак та велика кількість мононенасичених жирів — оптимальний вибір усіх, хто наслідує здоровий раціон.
- Їстівні морські водорості: насичені поживними речовинами, проте їм не потрібна прісна вода, земля чи хімікати. «Якщо вирощувати їх відповідально, вони можуть позитивно вплинути на навколишнє середовище», — додає Норріс.
Aleph Farms: Дідьє Тубіа, генеральний директор і співзасновник
- Злиття та поглинання у сфері клітинного сільського господарства: «До кінця десятиліття ми побачимо паритет цін зі штучним м’ясом і розмір ринку у 25 мільярдів доларів. Як зрілі, так і молоді компанії будуть прагнути швидко масштабуватись, і злиття та поглинання — це швидкий спосіб досягти цього, коли мегараунди фінансування (понад 100 мільйонів доларів США) менш реальні».
- Споживачі вимагатимуть прозорості: FDA (Управління продовольства та медикаментів США) пропонує суворіші вимоги до терміна «здорове», тож компанії мають зосередитися на потребах споживачів.
Aleph Farms: Нета Лавон, технічна директорка
- Біомедичні та харчові технології співпрацюватимуть: біомедичні відкриття прискорять розробку продуктів клітинного сільського господарства, оскільки обидві галузі працюють у схожих сферах. У 2023 харчова та медична промисловість стануть взаємовигідними секторами.
- Індустрія штучного м’яса досягне нових висот: Лавон каже, що Сінгапур і, можливо, Ізраїль матимуть нову нормативну базу для культивації м’яса. Ці події активізують галузь та прискорять проведення досліджень та отримання патентів.
- Індустрія штучного м’яса співпрацюватиме з громадським харчуванням: це надасть можливість вивести на ринок рослинні продукти й познайомити людей з м’ясом з пробірки.
Stray Dog Capital: Джонні Рім, партнер
- Макроекономічні та геополітичні чинники впливатимуть на сектор харчових технологій: інфляція, війна в Україні та проблеми з постачанням впливають на державні ринки та глобальну венчурну екосистему сектора.
- Співвідношення ціни, смаку та текстури: вдосконалення «усунуть розрив із традиційними продуктами тваринного походження та сприятимуть зростанню впровадження альтернативних білків».
- Стійкість у пріоритеті: «Ми не можемо досягти цілей щодо скорочення викидів парникових газів, якщо не відмовимось від продовольчої системи тваринництва, що є однією з найбільш забруднювальних і руйнівних галузей у світі».
Tastewise, провідна платформа аналізу їжі на основі ШІ
- Персональне здоров’я: персональне здоров’я є важливішим для споживачів, ніж збереження планети. Згідно з дослідженням, споживачі згадували здоров’я в 12 разів більше, ніж екологічність, коли розмовляли про продукти рослинного походження. Вони обирали рослинні варіанти з міркувань корисності для себе в 16 разів частіше, ніж з міркувань збереження довкілля.
- Екологічність: категорія рослинного походження часто знаходиться в центрі розмов про екостійкість. Рослинні дієти стають популярнішими, а альтернативні молочні продукти та м’ясо викликають більший інтерес під час розмов про здоров’я.
- Основні категорії сталого розвитку: рослинність — категорія, яка часто опиняється в центрі дискусій про сталість. Також зростає інтерес до функціональних продуктів харчування та напоїв, таких як адаптогени, суперфуди та пробіотики. Їжа та напої, що забезпечують функціональні переваги (підвищення енергії та імунітету) стають популярнішими.
JPG Resources, Гленн Паппалардо, генеральний директор
- Аллюлоза: Цукрозамінники стануть більш популярними. «Історично склалося так, що інші інгредієнти надавали людям гарну альтернативу цукру, але аллюлоза, здається, є наступною сходинкою з меншою кількістю побічних ефектів».
- Веганізовані закуски: технологія дегідрації дає змогу перетворювати овочі та фрукти на веганські версії традиційних закусок із тваринної сировини (в’ялене м’ясо, джерки та інші снеки).«Ми помітили, що на полицях магазинів стало більше дегідрованих снеків, як-от морквяне м’ясо і грибні чипси».
- Нестача інгредієнтів може змінити рецепти: ланцюги постачання не адаптуються до раптових сплесків попиту. «Веганський сектор має розв’язувати проблеми з врожаєм фруктів, зерна та овочів». «Рецепти деяких страв, можливо, доведеться постійно змінювати», — прогнозує Паппалардо.
MyForest Foods, Ебен Байєр, співзасновник і генеральний директор
- Рослинні продукти наступного покоління прискорять ринок: ринок рослинних продуктів спровокує створення продуктів без м’яса. Продукти, що виготовлені з інгредієнтів грибного походження та міцелію, стануть поживними замінниками тваринного білка.
- Біотехнологія зцілить планету: біотехнологічний прогрес замінить традиційне сільське господарство та виробництво харчів. Біотехнологія створить нову нішу продуктів, які «змінять глобальну споживчу культуру, щоб вона краще відповідала здоров’ю планети».
ISH Foods, Крісті Флемінг, президентка й головна операційна директорка
- Вибір рослинної дієти в Європі та США зросте: Європа лідирує у впровадженні рослинної дієти. У 2023 році США наслідуватимуть Європу: «Оскільки все більше й більше споживачів дізнаються про кліматичну кризу й починають змінювати свій стиль життя».
- Поінформованість спонукатиме до змін: «Більша обізнаність про процес риболовлі призведе до того, що більше людей обиратимуть рослинні морепродукти».
- Попит на морепродукти задовольнятимуть вироби рослинного походження: доступність морепродуктів падає через надмірний вилов, проблеми з приловом, зміну клімату та руйнування середовища проживання. Водночас очікується, що глобальний попит на морепродукти подвоїться до 2050 року. «Аби задовольнити попит на морепродукти та не завдавати надмірної шкоди океану, рослинні замінники стануть популярнішими наступного року».
Джерело: Vegconomist
Переклад та адаптація: Шевчук Ольга та Скарбенчук Тетяна