Їжа в поході – підказки від поціновувачки туризму

Літо – найкращий період для подорожей! Всі ми знаємо, що таке похід: все переноситься на собі, спиться у наметі, їжа готується на вогнищі… Чи не тільки?


Ми мали змогу запитати експертів в даному питанні з приводу невеличких лайф-хаків для легкого приготування їжі. Міра – наша волонтерка з радістю поділилась своїм досвідом:

“Найкращий варіант (дорожчий):


Це коли є пальник, на якому незалежно від наявності дрів можна тричі на день зігріти собі повноцінну страву. У мене ось такий газовий “павучок“, до нього потрібен балон з газом (я купую такі для прикладу). Це не дуже дешево, але дозволяє не залежати від дрів і погоди.

На маршрутах, де не скрутно з джерелами води і водночас хочеться максимально полегшити рюкзак (наприклад, 4-5 днів на Свидовці) зручніше за все купувати пакети з сублімованими стравами (такі пакети аси туризму беруть з собою в екстремальні умови, Еверест і под.). Коштують вони приблизно 30-40 грн за пакет. Один пакет = одна страва. Є перші страви, другі, солодкі сніданки і навіть напої. Для цих пакетів достатньо закипʼятити воду. Потім кипʼяток заливають безпосередньо в пакет, закривають ziplock і чекають, поки їжа запариться (до 30 хв). Їсти можна з тих же пакетів, а потім їх можна помити і вдома використовувати як звичайні ziplock-и (zero-waste не вийде, звичайно, але хоча б повторне використання).

Виробників багато, я напишу тільки про трьох з них. Їх продукти можна купити в туристичних магазинах або замовити з їх офіційних сайтів. На кожному сайті написаний склад пакетика, так що дуже просто вибрати суто рослинні опції.

 

Їдло
Мабуть, найбільш розкручений виробник сублімованих продуктів харчування. Але багато хто вважає, що їх їжа “без смаку”, так що якщо не сподобались їх пакетики, то дуже рекомендую не розчаровуватись і просто спробувати іншого виробника 😉
Але, наприклад, бананова каша декому смакує.

Харчі
У них на сайті можна знайти всі суто рослинні опції за тегом “веган“. Сочевичний суп мені особисто дуже подобається.

Їжачок
Це порівняно молодий виробник. У них є страви, які можна запарювати в пакетах, а є такі, що потрібно варити в казанку (наприклад, знову сочевичний суп).

 

Нормальний варіант (дешевший):


На перший день на сніданок і обід можна взяти фрукти, овочі і канапки з хумусом, соєвим чи квасолевим паштетом, огірками-помідорами-перцем і всяким подібним або мʼясоподібними продуктами на зразок сейтанової ковбаси.

Далі на кожен день робиться по 3 пакети, ziplock або торбинки, кому як підходить. У кожному пакеті порція на один прийом їжі. Приклад на 1 день:

Сніданковий пакетик:
Порція кукурудзяних пластівців + кілька ложок сухого соєвого молока + подрібнені фініки, горішки, інші сухофрукти, можливо цукор або какао. 

Можна брати будь-які пластівці (горохові, гречані, вівсяні…) і добирати до них корисні додатки типу горішків і сухофруктів за смаком.

Обідній пакетик:
Якщо на обід є вода для приготування їжі, то порція будь-якої каші: сочевиця, рис, гречка, кус-кус, маш… Не раджу брати булгур, горох, нут і взагалі все, що довго вариться чи потребує замочування. До каші я досипаю спеції (до гречки – сіль, грильовані трави і копчену паприку, до рису – сіль, куркуму і карі і т.д.). Можна також досипати сухі моркву, цибулю, селеру – готові сухі овочі продаються, наприклад, в “Метро” в великих банках, але можна спробувати посушити самостійно. Можна також сушити кріп і петрушку, і можна брати з собою кетчуп чи аджику до каші.

Якщо в обід не хочеться варити щось на вогнищі, то вівсяні батончики (можна робити самостійно), сухарики і горішки, сухофрукти, можливо печиво. На перші день-два походу я беру на обіди рисові чи інші сухі хлібці з хумусом чи квасолевим паштетом (і до цього можна взяти червоний болгарський перець або нарізати паличками моркву).

Вечірній пакетик:
Сушені продукти для супу або борщу. Наприклад:
– сочевиця, сушені морква, цибуля, часниковий порошок, сіль, перець, червона паприка.
– трохи томатної пасти, сушені морква, цибуля, картопляні пластинки, бурякові пластинки, приправа “Для борщу”.

До цього кілька сухариків, рисових або інших сухих хлібців.

Якщо легкість для вас не в пріоритеті, то можна взяти з собою консервовані кукурудзу, горошок, квасолю, овочеві суміші. Їх можна їсти просто так або додавати до каш. Можна взяти також кілька “резервних” пакетиків з добавкою, якщо ви ще не знаєте, які у вас зазвичай апетити в походах.

Не рекомендую брати:


– шоколад, бо він на спеці тане і може розтектись по рюкзаку. Якщо ви ходите “на цукрі”, то краще взяти льодяники.
– крихке печиво.
– свіжі фрукти і овочі на другий і наступні дні походу (все важке краще зʼїсти в перший день).
– скляні банки з будь-чим (навіть маленькі баночки з медом ;)).
– мівіну і под. (бо у ній є глутамат натрію, який збуджує апетит).
– сухі соєві биточки, фарш і под. (бо коли вариш, воно часто википає, потім треба вижимати воду… багато мороки :Р).

Фасування їжі по пакетиках може здатись трохи хворим, але в реальності це дуже полегшує життя: оскільки порції чітко розподілені, то знаєш, що їжі точно вистачить до кінця походу, у той же час знаєш, що не несеш нічого зайвого, і не треба щоразу задумуватись над тим, що зараз готувати, і шукати всі інгредієнти по різних упаковках.

 

    Alevytyna Kozachok
    Координаторка проєкту UA Plant-Based